Loading:


Kurs ActionScript 3 dla początkujących - część 1

2. Deklarowanie zmiennych

W dynamicznym środowisku każdego języka programowania istnieją pojemniki, które przetrzymują albo stałe wartości albo zmienne wartości - takie pojemniki są nazywane zmiennymi.

 

Zmienna składa się z przedrostka, deklaracji dostępu, swojej nazwy, znaku równości oraz wartości czyli informacji jaką przechowuje, po czym (tak jak każda linia kodu w AS) zakańcza się średnikiem. Może wydawać się to skomplikowane ale wygląda ona następująco:

 

internal var nazwaZmiennej = wartość;

 

Dwa pierwsze przedrostki są opcjonalne (nie wymagane), pierwszy przedrostek wymaga nie co więcej uwagi niż inne, ponieważ deklaruje on dostęp do zmiennej, jeśli na przykład zmienna zostaje wywołana z innej części kodu. Mamy 4 dostępne atrybuty kontroli-dostępu: Public, Internal (domyślne ustawienie), Protected oraz Private.

umiejscowienie w kodzie Public Internal Protected Private
klasa zawierająca zmienną dostępna dostępna dostępna dostępna
poza klasą w tym samym pakiecie dostępna dostępna dostępna niedostępna
inna klasa w tym samym pakiecie dostępna dostępna niedostępna niedostępna
inny pakiet dostępna niedostępna niedostępna niedostępna

 

Kolejny przedrostek to var, który definiuje zmienną (wskazujemy w ten sposów ActionScriptowi, że tworzymy zmienną) Zauważ, że jest to opcjonalny przedrostek i nie spowoduje on wygenerowania błędu ani ostrzeżenia jeśli go ominiemy oraz jeśli pracujemy w trybie normalnym (w trybie strict wyskoczy nam błąd). Następie nazwa zmiennej może być dowolnie wybrana przez użytkownika, z wyjątkami zastrzeżonymi słowami angielskimi takimi jak array czy for.

 

Operator równości "=" (operator przypisania) przypisuje wartość będącą po prawej stronie do zmiennej po lewej stronie.

 

Wartość zmiennej może być ciągiem znaków, liczbą, obiektem, tablicą lub wartością logiczną. Aby zadeklarować ciąg znaków potrzebne będą nam znaki podwójnego cudzysłowu tuż przed i za wartością, ale już dla liczb, obiektów, tablic czy wartości logiczny tego nam nie potrzeba więc:

 

var zmienna1 = "jakaś wartość";
var zmienna2 = 4;
var zmienna3 = obiekt;
var zmienna4 = true;Dalsza czê¶æ: 1 2 3 4 5 6

Napisz Artyku³


Dodano przez: divix
Ranga: Administrator serwisu Punktów: 38423
Komentarze użytkowników
"poza klasą w tym samym pakiecie" i chwilę później "inna klasa w tym samym pakiecie", to się wydaje oznaczać to samo. Błąd, nie błąd?
autor: zwolin | 522 | 2009-10-06 17:35:59


Mylisz się, to nie jest to samo. Pierwszy wers odwołuje się do tego samego pakietu, ale nie musi być w tej samej klasie, czyli nie musi być w żadnej klasie w ogóle. Drugi wers odwołuje się do kliku klas zawartych w tych samych pakietach, czyli na przykład w innych plikach AS.
autor: divix | 524 | 2009-10-07 00:56:56


Bardzo dobry artykuł! pomógł mi rozwiać wiele wątpliwość...
autor: dombus | 5942 | 2010-07-22 12:15:00


Artykuł o tragicznej jakości. Proszę nie tworzyć takich "opisów-potworków", które więcej zaciemniają niż wyjaśniają. Opis języka woła o pomstę do nieba. A już punkt 6 to typowe "zawracanie gitary" czytelnikowi. Ten pis nadaje się co najwyżej na konkurs pt. "Jak nie pisać artykułów na temat programowania". Na początek proponuję aby autor tego "artykuliku-potworka" sam się nauczył podstaw programowania a nie wciskał bzdurny kit innym. Lepszym pomysłem byłoby podanie adresu do dobrego podręcznika programowania w języku ActionScript 3. Na przykład taki, który jest dostępny na stronie firmy Adobe (plik: as3_learning.pdf, rozmiar 1,67 MB). Rzeczony podręcznik jest dostępny w języku polskim. Zaczyna się od spraw elementarnych. Jest bardzo dobrym wprowadzeniem do programowania dla osób, które jeszcze się nie zetknęły z programowaniem a chcą zacząć od języka ActionScript.
autor: Miś Koralgol | 12950 | 2013-11-20 17:30:13


Dzięki za opinie. ActionScript nie jest najlepszym językiem do wyboru jeśli nigdy wcześniej nie programowałeś. Zacznij może od HTMl/CSS, a później Python dopiero wtedy możesz odwiedzić nas jeszcze raz ;] Powodzenia w nauce!
autor: divix | 12951 | 2013-11-20 19:22:06


  • Tre¶æ komentarza
   Kod do komentarza (opcjonalnie)
   PHP JavaScript MySQL Smarty SQL HTML CSS ActionScript
   Autor
   Token
   token

    

    
funkcje.net
Wszelkie prawa zastrzeżone©. | Funkcje.net 2008-2020 v.1.5 | design: diviXdesign & rainbowcolors