5. Deklaracja oraz używanie tablic
Tablica to zbiór zmiennych w jednym punkcie, czyli w jednej zmiennej możemy umieścić kilka zmiennych. Każda wartość w tablicy po dodaniu jest dodawana w określonym porządku (porządek kto pierwszy ten lepszy), wartości posiadają również numer zwany indeksem (index), który reprezentuje liczbowo każdy dany wpis, zaczynając od zera 0!!! Jets to bardzo ważne, żeby o tym pamiętać zwłaszcza dla początkujących.
Deklaracja tablic już nie jest tak łatwa jak zmiennych, wymaga ona stworzenia obiektu dla klasy (obiekty oraz klasy zostaną głęboko omówione w 2 części kursu). ActionScript 3 oferuje dużą ilość wbudowanych klas, czyli kilkuset funkcji podzielonych na pakiety oraz klasy (magazyny oraz worki jak np w sieci wysyłkowej), nie można zabrać worek z innego magazynu niż, gdzie worek się znajduję.
Obiekt klasy posiada wszystkie funkcje wbudowane w tą klasę, czyli jest w stanie samodzielnie żyć sobie w programie. Tworzymy pustą tablicę po przez:
var tablica:Array = new Array();
Uwaga w przykładzie powyżej użyłem również opcjonalnego parametru typu zmiennej, typy te zostaną opisane później. Na razie się tym nie przejmuj.
Dodawanie wpisów do tej tablicy jest dostępne przez kody:
var tablica:Array = new Array("jeden", 2, true);
//lub
var tablica:Array = new Array();
tablica.push("jeden");
tablica.push(2);
tablica.push(true);
Obie dają ten sam efekt: dodają 3 elementy "jeden, 2 oraz true" do tablicy. Jak również można zauważyć w pierwszym przykładzie, wartości są przekazywane w nawiasach okrągłych, drugi przykład wykorzystuje do tego celu wbudowaną funkcję Array.push(), która dodaje elementy na koniec tablicy.
Aby pobrać każdy element z tablicy osobno należy napisać:
tablica[0];
tablica[1];
tablica[2];
Jak można zauważyć po nazwie nowej tablicy występują nawiasy kwadratowe, w których wpisujemy numer indeksu dla danego wpisu.
Ranga: Administrator serwisu Punktów: 0