Loading:


Kurs ActionScript 3 dla początkujących - część 1

5. Deklaracja oraz używanie tablic

Tablica to zbiór zmiennych w jednym punkcie, czyli w jednej zmiennej możemy umieścić kilka zmiennych. Każda wartość w tablicy po dodaniu jest dodawana w określonym porządku (porządek kto pierwszy ten lepszy), wartości posiadają również numer zwany indeksem (index), który reprezentuje liczbowo każdy dany wpis, zaczynając od zera 0!!! Jets to bardzo ważne, żeby o tym pamiętać zwłaszcza dla początkujących.

 

Deklaracja tablic już nie jest tak łatwa jak zmiennych, wymaga ona stworzenia obiektu dla klasy (obiekty oraz klasy zostaną głęboko omówione w 2 części kursu). ActionScript 3 oferuje dużą ilość wbudowanych klas, czyli kilkuset funkcji podzielonych na pakiety oraz klasy (magazyny oraz worki jak np w sieci wysyłkowej), nie można zabrać worek z innego magazynu niż, gdzie worek się znajduję.

 

Obiekt klasy posiada wszystkie funkcje wbudowane w tą klasę, czyli jest w stanie samodzielnie żyć sobie w programie. Tworzymy pustą tablicę po przez:

 

var tablica:Array = new Array();

 

Uwaga w przykładzie powyżej użyłem również opcjonalnego parametru typu zmiennej, typy te zostaną opisane później. Na razie się tym nie przejmuj.

Dodawanie wpisów do tej tablicy jest dostępne przez kody:

 

var tablica:Array = new Array("jeden", 2, true);
//lub
var tablica:Array = new Array();
tablica.push("jeden");
tablica.push(2);
tablica.push(true);

 

Obie dają ten sam efekt: dodają 3 elementy "jeden, 2 oraz true" do tablicy. Jak również można zauważyć w pierwszym przykładzie, wartości są przekazywane w nawiasach okrągłych, drugi przykład wykorzystuje do tego celu wbudowaną funkcję Array.push(), która dodaje elementy na koniec tablicy.

 

Aby pobrać każdy element z tablicy osobno należy napisać:

 

tablica[0];
tablica[1];
tablica[2];

 

Jak można zauważyć po nazwie nowej tablicy występują nawiasy kwadratowe, w których wpisujemy numer indeksu dla danego wpisu.Dalsza czê¶æ: 1 2 3 4 5 6

Napisz Artyku³


Dodano przez: divix
Ranga: Administrator serwisu Punktów: 38423
Komentarze użytkowników
"poza klasą w tym samym pakiecie" i chwilę później "inna klasa w tym samym pakiecie", to się wydaje oznaczać to samo. Błąd, nie błąd?
autor: zwolin | 522 | 2009-10-06 17:35:59


Mylisz się, to nie jest to samo. Pierwszy wers odwołuje się do tego samego pakietu, ale nie musi być w tej samej klasie, czyli nie musi być w żadnej klasie w ogóle. Drugi wers odwołuje się do kliku klas zawartych w tych samych pakietach, czyli na przykład w innych plikach AS.
autor: divix | 524 | 2009-10-07 00:56:56


Bardzo dobry artykuł! pomógł mi rozwiać wiele wątpliwość...
autor: dombus | 5942 | 2010-07-22 12:15:00


Artykuł o tragicznej jakości. Proszę nie tworzyć takich "opisów-potworków", które więcej zaciemniają niż wyjaśniają. Opis języka woła o pomstę do nieba. A już punkt 6 to typowe "zawracanie gitary" czytelnikowi. Ten pis nadaje się co najwyżej na konkurs pt. "Jak nie pisać artykułów na temat programowania". Na początek proponuję aby autor tego "artykuliku-potworka" sam się nauczył podstaw programowania a nie wciskał bzdurny kit innym. Lepszym pomysłem byłoby podanie adresu do dobrego podręcznika programowania w języku ActionScript 3. Na przykład taki, który jest dostępny na stronie firmy Adobe (plik: as3_learning.pdf, rozmiar 1,67 MB). Rzeczony podręcznik jest dostępny w języku polskim. Zaczyna się od spraw elementarnych. Jest bardzo dobrym wprowadzeniem do programowania dla osób, które jeszcze się nie zetknęły z programowaniem a chcą zacząć od języka ActionScript.
autor: Miś Koralgol | 12950 | 2013-11-20 17:30:13


Dzięki za opinie. ActionScript nie jest najlepszym językiem do wyboru jeśli nigdy wcześniej nie programowałeś. Zacznij może od HTMl/CSS, a później Python dopiero wtedy możesz odwiedzić nas jeszcze raz ;] Powodzenia w nauce!
autor: divix | 12951 | 2013-11-20 19:22:06


  • Tre¶æ komentarza
   Kod do komentarza (opcjonalnie)
   PHP JavaScript MySQL Smarty SQL HTML CSS ActionScript
   Autor
   Token
   token

    

    
funkcje.net
Wszelkie prawa zastrzeżone©. | Funkcje.net 2008-2020 v.1.5 | design: diviXdesign & rainbowcolors